Kampania edukacyjna Ani Kropelki! Profilaktyka FASD – 2020

FASD (spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych) to poważny problem społeczny. W Polsce co roku rodzi się 9 tys. dzieci ze Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Płodowych (FASD). Lekarze przypuszczają, że wiele dysfunkcji takich jak ADHD, autyzm czy inne zaburzenia neurologiczne mogą być spowodowane incydentalnym spożywaniem alkoholu przez kobiety w ciąży, zwłaszcza, że jest to zjawisko powszechnie akceptowane. Większość społeczeństwa kojarzy problem FAS ze środowiskiem patologicznym i kobietami uzależnionymi od alkoholu. Tymczasem nawet niewielka ilość alkoholu może spowodować trwałe uszkodzenie mózgu nienarodzonego dziecka. Profilaktyka jest najskuteczniejszym i najtańszym sposobem zapobiegania FAS i FASD. Dlatego opracowaliśmy projekt kampanii edukacyjnej „Ani Kropelki! Profilaktyka FASD”

Projekt dotyczy poszerzania wiedzy na temat FAS/FASD oraz kształtowania w młodych ludziach prawidłowych postaw społecznych polegających na całkowitej abstynencji w okresie ciąży i umiejętnym reagowaniu na sytuacje, kiedy proponuje się alkohol kobietom ciężarnym. Projekt skierowany jest do nauczycieli WDŻ (wychowania do życia w rodzinie), wychowawców i nauczycieli WF, którzy mają w swoim obowiązku również edukację prozdrowotną.
Pragniemy dotrzeć do młodych ludzi za pośrednictwem nauczycieli, których serdecznie zapraszamy do udziału w panelu szkoleniowym składającym się z części teoretycznej i warsztatowej. Lekarz pediatra oraz psycholog społeczny przekażą Państwu wiedzę na temat FASD i schematów kulturowych, będących u podstaw akceptacji zjawiska picia alkoholu w ciąży. W drugiej części podczas warsztatów opracują Państwo wraz z pedagogami kreatywnymi projekty scenariuszy lekcji, które będą Państwo mogli przeprowadzać w swoich szkołach. Przekażemy Państwu także materiały edukacyjne do rozdania uczniom.
Szkolenie jest bezpłatne! Uczestnicy otrzymają certyfikaty.

Ze względów epidemiologicznych szkolenie odbędzie się trybie online 21.05 w godzinach 15.00-21.00. 

Szkolenie organizuje fundacja ad vocem przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Projekt ma rekomendację Małopolskiej Kurator Oświaty, Barbary Nowak.

Zachęcamy do zapisów! Liczba miejsc ograniczona!

Aby zapiać się na szkolenie, należy pobrać formularz zgłoszeniowy, a następnie uzupełniony i podpisany, wysłać do 15.05 na adres: fundacjaadvocem@poczta.onet.pl

Do pobrania: 
rekomendacja Małopolskiej Kurator Oświaty

Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Przewiń do góry Skip to content