Konferencja podsumowująca projekt z roku 2023 „Jak przerwać dramat dzieci krzywdzonych”

    Konferencja podsumowująca kolejną edycję projektu „Jak przerwać dramat dzieci krzywdzonych” za rok 2023 odbyła się 01.07.2023. Wykłady podczas konferencji uzupełniają 52-godzinny cykl edukacyjny.

    Kolejne 52 osoby pracujące z dziećmi lub na ich rzecz, mamy nadzieję, że wyposażyliśmy w wiedzę, umiejętności, jak rozpoznać i skutecznie pomóc krzywdzonym dzieciom. Realizację projektu ułatwiła współpraca za którą fundacja pragnie podziękować : Pani Barbarze Nowak – małopolskiej kurator oświaty – za pomoc w realizacji projektu, zwłaszcza rekomendacje, które ułatwiły fundacji sprawną rekrutację uczestników szkolenia; Dziękujemy Urzędowi Miasta Krakowa, który od kilkunastu lat jest naszym partnerem w realizacji projektów społecznościowych i wnosi w nasze projekty multimedialne sale wykładowe, warsztatowe i konferencyjne oraz bierze udział w promowaniu naszych projektów. Podziękowania dla Urzędu Miasta Krakowa składamy na ręce sygnatariusza umowy Pani Elżbiety Kois Żurek – dyrektor wydziału polityki społecznej i zdrowia publicznego oraz Pani Justynie Michalik za okazaną życzliwość i pomoc przy realizacji projektu. Za patronat medialny nad naszym projektem i dobrą współpracę dziękujemy Panu Łukaszowi Salwarowskiemu – prezesowi stowarzyszenia Manko – Głos Seniora. Dziękujemy Paulinie Gutek z krakowskiego mopsu za współpracę przy rekrutacji uczestników szkolenia.

Jest jeszcze bardzo specjalne podziękowanie dla studentów praktykantów z uniwersytetu Pedagogicznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziękujemy znakomitym wykładowcom, dziękujemy uczestnikom za udział w projekcie i mamy nadzieję, że zaproponowany program ułatwi im rozpoznanie dziecka krzywdzonego.

    Aby przerwać dramat dzieci krzywdzonych trzeba być do tego przygotowanym, pamiętajcie czasami będzie tak, że te dzieci będą miały tylko was, i że zwykła reakcja może przerwać dramat dzieci. Ludzie czasami nie reagują na dramat dziecka krzywdzonego, nie dlatego, że są obojętni czy bezduszni, a dlatego, że nie wiedza jak pomagać ofiarą przemocy. Wybitni specjaliści, z którymi współpracuje fundacja uczą jak rozpoznać przemoc, w jaki sposób, kiedy i gdzie interweniować.

    Tworząc projekt wyszliśmy z założenia, że najskuteczniejszym przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci jest nieuchronność rozpoznania tej przemocy i umiejętność skutecznej pomocy ofiarom.

Zapraszamy do udziału w naszych projektach a informacja o nich znajduje się na stronach fundacji. Szkolenia prowadzone przez fundację ad vocem są zawsze bezpłatne. W samym tylko programie  „jak rozpoznać dziecko krzywdzone” fundacja przeszkoliła ponad 1000 osób pracujących zawodowo z dziećmi. Szkolenie wzmacnia obszerny 450-stronicowy poradnik „Jak rozpoznać dziecko krzywdzone”, który w ponad 11 000 egzemplarzy nieodpłatnie przekazaliśmy do placówek pracujących z dziećmi.

    W tej edycji z 2023 roku kolejne 52 osoby pracujące z dziećmi, staraliśmy się wyposażyć w wiedzę jak rozpoznać i skutecznie pomóc krzywdzonym dzieciom. Ważnym elementem pracy fundacji są dwie kampanie społeczne : „11 – nie bądź obojętny”, której celem uwrażliwienie społeczeństwa na zjawisko przemocy wobec dzieci; „Mamo nie krzywdź – profilaktyka FAS”, której celem jest popularyzowanie wiedzy na temat szkodliwości spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży.

    Bezimienne ofiary przemocy w dzieciństwie oraz dzieci z płodowym zespołem alkoholowym trwale okaleczone z zaburzeniami rozwoju często wegetujące, niezdolne do samodzielnego życia, nikomu nie potrzebne same się nie obronią. Jeszcze kilka lat temu co piąte polskie dziecko żyło w ubóstwie, to się zmieniło, ale wzrasta fala okrucieństwa wobec małych dzieci tych najbardziej bezbronnych. Ponad 30% ofiar dzieci przemocy to dzieci poniżej 3 roku życia. W Polsce nie prowadzi się statystyk jak wiele dzieci maltretowanych w dzieciństwie doznaje trwałego kalectwa, niestety na ogół ich oprawcy pozostają bezkarni.

Anna Grajcarek

Prezes fundacji ad vocem

Przewiń do góry Skip to content