Podsumowanie tegorocznych szkoleń FIO2021

W sobotę 11.12.2021 w sali obrad Urzędu Miasta Krakowa odbyła się konferencja pod hasłem „Jedenaste – nie bądź obojętny!”, organizowana przez Fundację ad vocem. Konferencja była podsumowaniem i uzupełnieniem 52-godzinnego kursu „Jak przerwać dramat dzieci krzywdzonych?”, w którym od września uczestniczyli nauczyciele, pracownicy socjalni, pielęgniarki środowiskowe i pedagodzy szkolni.

Po wielu miesiącach zdalnej nauki i zamknięcia w domach, zarówno rodzice jak i nauczyciele zauważają wiele nowych problemów wśród dzieci i młodzieży. Wycofanie, niechęć do nauki, agresja, bunt, apatia – to tylko niektóre z prezentowanych postaw. Dlatego tematykę wykładów dobraliśmy tak, by pokazać, że w wielu sytuacjach nie jestesmy bezradni. Podczas konferencji podinspektor Wojciech Chechelski z Małopolskiej Policji opowiadał jak  o  zagrożeniach, z jakimi spotykają się dziś dzieci w internecie. Dr Magdalena Zgoda-Aleksandrowicz oraz psycholog Magdalena Kwiatkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego pokazały dramatyczne odległe skutki przemocy fizycznej, która kończy się niekiedy trwałym kalectwem. Nikt nie prowadzi statystyk, jak wiele dzieci, które decyzją sądów zostały odebrane „przemocowym” rodzicom i trafiły do rodzin zastępczych, ma stwierdzoną niepełnosprawność, jednak takie przypadki rodzą zawsze smutek i gniew u lekarzy, świadków tych tragedii. Neuropsycholog Anita Franczak-Young wystąpiła z niezwykle ważną kwestią edukacyjną, która ma na celu uświadomienie nam jak łatwo można doprowadzić do uszkodzenia mózgu niemowlęcia na skutek nieprawidłowej opieki. Natomiast dr Tatiana Krawczyńska-Zaucha, certyfikowany coach, przedstawila techniki skutecznej komunikacji z młodzieżą i sposoby zmotywowania nawet najbardziej opornych na wiedzę uczniów.

Konferencja była podsumowanie 52-godzinnego  szkolenia „Jak przerwać dramat dzieci krzywdzonych?”. Program składał się z trzech bloków tematycznych: medycznego, psychologicznego i prawnego. Wykłady i warsztaty prowadzili wybitni specjaliści ze swoich dziedzin, m.in.: seksuolożka Iwona Anna Wiśniewska, psycholog społeczny prof. Zbigniew Nęcki, sędzia Przemysław Wypych.

Uczestnicy szkoleń otrzymali certyfikaty i materiały szkoleniowe, w tym zaktualizowany 440-stronicowy poradnik pt. „Jak rozpoznać dziecko krzywdzone?” stanowiący kompendium z zakresu medycyny, psychologii, psychologii społecznej i prawa, tj. wiedzy niezbędnej do rozpoznania dziecka krzywdzonego i udzielania mu profesjonalnej pomocy. 

Ważnym elementem projektu są kampanie społecznie: „Mamo, nie krzywdź!”- informująca o szkodliwości spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży oraz „Jedenaste: nie bądź obojętny!”- mająca ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na zjawisko przemocy wobec dzieci. Pandemia wymusiła ograniczenie nadzoru nauczycielskiego czy odwiedzin dziadków, a dzieci zostały skazane na łaskę swoich rodziców-oprawców. Dostrzeżenie sygnałów, że dziecko padło ofiarą przemocy fizycznej, psychicznej bądź seksualnej stało jeszcze trudniejsze. Odpowiednie kompetencje nauczycieli, pielęgniarek środowiskowych, czy pracowników społecznych mogą przerwać spiralę przemocy. – Nie musimy czytać w gazetach kolejnych wstrząsających artykułów o dziecku zakatowanym przez konkubenta. Wystarczy mieć odwagę, by reagować, a możemy skutecznie zapobiegać takim tragediom – przekonuje Anna Grajcarek, prezes fundacji.

Obie kampanie realizowane są w przestrzeni miasta Krakowa w postaci billboardów oraz w mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/photo/?fbid=5142971332394133&set=a.756997780991532

Serdecznie dziękujemy naszym partnerom: Gminie Kraków oraz redacji „Głos Seniora” za objęcie patronatem medialnym.
Projekt zrealizowano z Programu Narodowego Instytutu Wolności ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Przewiń do góry Skip to content