„Jak przerwać dramat dzieci krzywdzonych?”

Już w październiku rusza kolejny cykl szkoleń „Jak przerwać dramat dzieci krzywdzonych?”. Rekrutacja potrwa do 25 września br. 52-godzinny cykl szkoleń kierowany jest do osób pracujących zawodowo z dziećmi lub na ich rzecz: nauczycieli, wychowawców, pracowników socjalnych, pielęgniarek środowiskowych i szkolnych oraz kuratorów. UDZIAŁ W SZKOLENIU JEST BEZPŁATNY!

– Prowadzimy te szkolenia od lat i wiemy od uczestników, jak ceną wiedzę otrzymują – mówi Anna Grajcarek, prezes Fundacji ad vocem i koordynatorka szkoleń. – Jednak tym razem znajdujemy się w trochę innej, popandemicznej rzeczywistości, która odcisnęła swoje piętno na psychice dzieci i młodzieży.

Pandemia, niepewność zatrudnienia, długie okresy zamknięcia pod jednym dachem były często zarzewiem sytuacji konfliktowych w rodzinach. Dzieci były świadkami lub ofiarami przemocy. Z obserwacji specjalistów wynika, że w ostatnim roku zdecydowanie wzrosła liczba dzieci z lękami, obniżonym nastrojem i depresją. – Poczucie lęku z powodu nowej sytuacji, izolacji, brak kontaktu z rówieśnikami – to wszystko miało niebagatelny wpływ na stan psychiczny dzieci i rodzin – wyjaśnia Iwona Anna Wiśniewska, dyrektorka Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. – Zdalna edukacja pokazała także, że wiele dzieci nie potrafi się uczyć samodzielnie i uświadomiła rodzicom, jak ważna jest rola nauczyciela w procesie edukacji oraz jak bardzo nie znają swoich dzieci. Podczas tej edycji szkoleń będziemy starać przygotować nauczycieli do powrotu do szkoły i zmierzenia się z tym ogromem problemów, aby umieli skutecznie rozpoznać dziecko doznające przemocy lub będące w depresji i profesjonalnie mu pomóc.

Szkolenie „Jak przerwać dramat dzieci krzywdzonych?” składa się z trzech bloków tematycznych: medycznego, psychologicznego i prawnego. Szkolenia prowadzą wybitni specjaliści ze swoich dziedzin, m.in.: seksuolożka Iwona Anna Wiśniewska, prof. Zbigniew Nęcki, sędzia Przemysław Wypych, nadkomisarz Wojciech Chechelski.

Uczestnicy szkoleń otrzymają certyfikaty i materiały szkoleniowe, w tym zaktualizowany 440-stronicowy poradnik pt. „Jak rozpoznać dziecko krzywdzone?” stanowiący kompendium z zakresu medycyny, psychologii, psychologii społecznej i prawa, tj. wiedzy niezbędnej do rozpoznania dziecka krzywdzonego i udzielania mu profesjonalnej pomocy.

Ważnym elementem projektu są kampanie społecznie: „Mamo, nie krzywdź” informująca o szkodliwości spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży oraz „Jedenaste: nie bądź obojętny!” – kampania mająca ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na zjawisko przemocy wobec dzieci. W okresie pandemii bardziej zamknęliśmy się w swoich domach, nadzór nauczycieli czy odwiedziny dziadków zostały mocno ograniczone, a dzieci zostały skazane na łaskę swoich rodziców-oprawców. Dostrzeżenie sygnałów, że dziecko padło ofiarą przemocy fizycznej, psychicznej bądź seksualnej stało jeszcze trudniejsze. Odpowiednie kompetencje nauczycieli, pielęgniarek środowiskowych, czy pracowników społecznych mogą przerwać spiralę przemocy. Nie musimy czytać w gazetach kolejnych wstrząsających artykułów o dziecku zakatowanym przez konkubenta. – Wystarczy mieć odwagę, by reagować, a możemy skutecznie zapobiegać takim tragediom – przekonuje Anna Grajcarek.

Informacje na temat zasad rekrutacji znajdują się tutaj: rekturacja

Program sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030. Partnerem jest Gmina Kraków, a patronat medialny objął „Głos Seniora”.

Przewiń do góry Skip to content