List Otwarty do Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Fundajca ad vocem popiera inicjatywę ustawodawczą Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka w sprawie ochrony nienarodzonych dzieci przed toksycznym wpływem alkoholu. Ponizej zamieszczmy List Otwarty do Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Podobne listy otrzymali równiez: Minister Zdrowia, Minister Sprawiedliwości oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 
LIST OTWARTYKraków, 06.10.2017

Szanowny Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej PolskiejWielce Szanowny Panie Prezydencie,pragnę poinformować, że jako fundacja udzielająca pomocy krzywdzonym dzieciom, bardzo cieszymy się z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka dotyczącej przeciwdziałania alkoholizmowi kobiet w ciąży. Proponowana ustawa to pierwszy akt, który usiłuje odważnie i systemowo podejść do tego problemu. Popieramy pomysł objęcia profesjonalną opieką lekarską i terapeutyczną kobiet uzależnionych od alkoholu, ponieważ one same nigdy się z tym nie uporają. Oczywiście możemy dyskutować nad konkretnymi rozwiązaniami prawnymi, ale nie ulega wątpliwości, że trzeba się z tym problemem zmierzyć. 

W teorii wszyscy wiemy o tym, że alkohol szkodzi, ale statystyki wskazują, że co trzecia kobieta w ciąży spożywa alkohol. Większość społeczeństwa uważa, że FAS dotyczy tylko kobiet uzależnionych od alkoholu i rodzin patologicznych. Pokutuje wiele mitów o tym, że piwo czy wino w małych ilościach nie zaszkodzi nienarodzonemu dziecku. Tymczasem najnowsze amerykańskie badania jasno wykazują, że nawet niewielka ilość alkoholu w ciąży może uszkodzić układ nerwowy rozwijającego się płodu. 

W Polsce rocznie rodzi się ok. 9 tys. dzieci z FASD. A ile dzieci z ADHD, opóźnieniem rozwoju, nadpobudliwością lub zaburzeniami emocjonalnymi nigdy nie otrzyma prawidłowej diagnozy? Ile z tych dzieci rodzi się w tzw. „dobrych rodzinach”, gdzie ciężarna pije wino „tylko” do obiadu lub z okazji rodzinnych uroczystości? Świadomość społeczna w tym temacie jest dramatycznie niska, a akceptacja okazjonalnego spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży powszechna. Widzimy ogromną potrzebę prowadzenia kampanii społecznych informujących o skutkach picia alkoholu w ciąży. 

W przypadku profilaktyki FASD nie trzeba kupować drogich suplementów diety ani wykonywać szczepień ochronnych – wystarczy zrezygnować z alkoholu przez cały okres ciąży i karmienia piersią. To chyba najtańsza i najprostsza profilaktyka w dziejach medycyny. Społeczeństwo powinno wiedzieć, że kobieta pijąca alkohol w ciąży wyrządza nieodwracalna krzywdę swojemu dziecku. Dlatego zachęcamy do podjęcia stanowczych kroków w celu ochrony nienarodzonych dzieci przed toksycznym wpływem alkoholu. Z wyrazami szacunkuPrezes Fundacji ad vocem

Przewiń do góry Skip to content